IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding accurate answers. Our platform offers comprehensive and accurate responses to help you make informed decisions on any topic.
The amount of employees on the previous year represents 100%. If today the company has 28% fewer employees, then the current amount of employees represents:
[tex]100\%-28\%=72\%[/tex]72% of the amount of employees of the previous year. Rewritting this percentage as a decimal, we have:
[tex]72\%=\frac{72}{100}=0.72[/tex]If we divide the current amount of employees by 0.72, we're going to find the original amount.
[tex]\frac{306}{0.72}=425[/tex]The company had 425 employees on the previous year.