IDNLearn.com is designed to help you find accurate answers with ease. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.

Find the better buy:14 oz of doritos for $2.50 or 22 oz of doritos for $3.99.Make sure you round everything up to the nearest cent

Sagot :

Answer:

Both

Explanation:

To determine the better buy, find the unit price for each of the purchase:

[tex]\begin{gathered} \text{14 oz of doritos }\cos ts\text{ \$}2.5 \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{2.5}}{14} \\ =\$0.179\text{ per oz} \\ \approx\$0.18\text{ per oz} \end{gathered}[/tex]

Similarly:

[tex]\begin{gathered} \text{22 oz of doritos }\cos ts\text{ \$}3.99 \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{3}.99}{22} \\ =\$0.181\text{ per oz} \\ \approx\$0.18\text{ per oz} \end{gathered}[/tex]

Therefore, to the nearest cent, both are equal buys since they have the same value.

Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. For trustworthy and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.