Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Find reliable solutions to your questions quickly and easily with help from our experienced experts.

.Jeremy needs to mail five Christmas packages to his family. The first two weigh 3 pounds each and theother three weigh 2 pounds each. If two-day shipping costs $0.37 per ounce and ground shippingcosts $0.30 per ounce, how much will he save by shipping all of his packages by ground rather thantwo-day?

Sagot :

We know that

• The first two weigh 3 pounds.

,

• The other three weigh 2 pounds,.

,

• Two-day shipping costs $0.37 per ounce.

,

• Ground shipping costs $0.30 per ounce.

We also know that 1 pound is equal to 16 ounces.

So, the weights are

[tex]3\cdot16=48[/tex][tex]2\cdot16=32[/tex]

So, the cost of each package of 48 ounces is

[tex]48\cdot0.37=17.76[/tex]

Therefore, each 3 pounds package costs $17.76 with two-day shipping.

We repeat the process for the other packages.

[tex]32\cdot0.37=11.84[/tex]

Therefore, each 2 pounds package costs $11.84 with two-day shipping. So, the total is

[tex]2(17.76)+3(11.84)=35.52+35.52=71.04[/tex]

Sending all packages with two-day shipping costs $71.04.

We repeat all the process for ground shipping.

[tex]2\cdot48\cdot0.30=28.8[/tex]

[tex]3\cdot32\cdot0.30=28.8[/tex]

Both services cost $28.8 each, so the total is $57.6.

IF we compare both services, we have

[tex]71.04-57.6=13.44[/tex]

Therefore, he will save $13.44.

We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.