Get clear, concise, and accurate answers to your questions on IDNLearn.com. Discover the information you need from our experienced professionals who provide accurate and reliable answers to all your questions.

At a sale, a table is being sold for 24% of the regular price. The sale price is $110.40.What is the regular price?

Sagot :

Let x be the regular price. We are told that the sale price corresponds to the 24% of the regular price. That is, if we calculate the 24% of x, we would get the sale price, which is 110.40. Recall that to calculate the 24% of x, we simply multiply x by 24 and divide it by 100. So this expression would be

[tex]x\cdot\frac{24}{100}[/tex]

We know that this quantity should be 110.40 so we have the following equation

[tex]x\cdot\frac{24}{100}=110.40[/tex]

So, if we multiply both sides by 100, we get

[tex]24\cdot x\text{ =11040}[/tex]

Now, we divide both sides by 24, so we get

[tex]x=\frac{11040}{24}=460[/tex]

So the original price of the table was 460.