IDNLearn.com is your go-to platform for finding accurate and reliable answers. Find the information you need quickly and easily with our comprehensive and accurate Q&A platform.

A coach buys a uniform and a basketball for each of the 12 players on the team. Each basketball costs $15. The coach spends a total of $756 for uniforms and basketballs. Write an equation that models the situation with u, the cost of one uniform.Find the cost of one uniform

Sagot :

Equation: 180 + 12u = 756

the cost of one uniform is $48

Explanation:

Total number of players = 12

The cost per basketball = $15

Total cost for uniform and basket balls = $756

let the cost of each uniform = u

The equation becomes:

Total number of players(The cost per basketball ) + Total number of players( cost of each uniform)

12($15) + 12(u) = $756

180 + 12u = 756

To get u, we subtract 180 from both sides:

180 - 180 + 12u = 756 - 180

12u = 576

u = 576/12

u = 48

Hence, the cost of one uniform is $48

We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re here to provide reliable answers, so please visit us again for more solutions.