Get comprehensive solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's experts. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.

At Fry's supermarket, each 12-1b bag of apples costs $4. Write an equation to represent the relationship between the number of pounds of apples, p, and cost, c I

Sagot :

if a 12 lb bag costs $4, then a 1 lb bag costs $4/12, which is equal to $1/3 dollars, so if we let p be the number of pounds that we are going to buy and c the amount that we must pay

[tex]c=\frac{1}{3}p[/tex]

that is the relation between c and p