Join the IDNLearn.com community and start exploring a world of knowledge today. Discover in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.

Sandy was shopping and saw that 4lbs of meat costs $8.00. Calculate the unit price for 1 oz of the meat. $____

Sagot :

To answer this question first we convert from lbs to oz.

Recall that:

[tex]1\text{ lb = 16 oz.}[/tex]

Therefore,

[tex]4\text{ lbs= 64 oz.}[/tex]

Now, since 64 oz cost $8.00, then the cost of 1 oz of meat is:

[tex]\frac{8.00}{64}\text{dollars}\approx0.13\text{ dollars.}[/tex]

Answer: $0.13.