Find solutions to your problems with the expert advice available on IDNLearn.com. Discover reliable answers to your questions with our extensive database of expert knowledge.

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Sagot :

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon