Discover a wealth of information and get your questions answered on IDNLearn.com. Discover detailed and accurate answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

Charmaine made 3 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 3 necklaces was $16.80. If the beads cost $2.70 for each necklace, how much did each pendant cost? sti U BO

Sagot :

Info given

Charmaine made 3 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 3 necklaces was $16.80. If the beads cost $2.70 for each necklace, how much did each pendant cost?

Solution

For this case let's assume that beads cost x and necklaces y we can set up the following equation:

[tex]3(x+y)=16.80[/tex]

Where x and y represent the unitary prices. And we know that x= 2.70 so then we just need to solve for y like this:

[tex]3(2.70+y)=16.80[/tex]

And solving for y we got:

[tex]y=\frac{16.80}{3}-2.70=2.90[/tex]

So then each pendant cost 2.9$ for this case

We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. For dependable and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for visiting, and see you next time for more helpful information.