Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's experts. Get prompt and accurate answers to your questions from our community of experts who are always ready to help.
Sagot :
Given:
Type A
- cost: $5.35 per pound
Type B
-cost: $4.10 per pound
Uses twice as many pounds of type B as type A: B = 2A
Total cost - $487.80
Find: the number of pounds of Type A coffee used
Solution:
Let a = number of pounds used for Type A coffee
Let b = number of pounds used for Type B coffee
We know that the total cost for both coffee is $487.80 so, we can write equation 1:
[tex]5.35a+4.10b=487.80[/tex]We also know that this month's blend used twice as many pounds of type B coffee as type A. This means b = 2a. So, we can replace "b" in equation 1 with "2a". So, the equation 1 becomes:
[tex]5.35a+4.10(2a)=487.80[/tex][tex]5.35a+8.2a=487.80[/tex]To solve for a, first, add similar terms 5.35a and 8.2a.
[tex]13.55a=487.80[/tex]Then, divide both sides of the equation by 13.55.
[tex]\frac{13.55a}{13.55}=\frac{487.80}{13.55}[/tex][tex]a=36[/tex]Therefore, 36 pounds of Type A coffee were used during this month.
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Thank you for trusting IDNLearn.com with your questions. Visit us again for clear, concise, and accurate answers.