IDNLearn.com: Your reliable source for finding expert answers. Get thorough and trustworthy answers to your queries from our extensive network of knowledgeable professionals.
The money earned is $330.
Cost of 1 box is $16.
Therefore, cost of 4 boxes is,
[tex]4\times16=64[/tex]Total money he spend is $64.
Therefore, the money left is,
[tex]330-64=266[/tex]So, the money left after he bought those boxes of candles is $266.