IDNLearn.com: Your one-stop platform for getting reliable answers to any question. Ask anything and receive prompt, well-informed answers from our community of knowledgeable experts.
Sagot :
Answer
0.46 J/g°C
Explanation
Given:
Mass of iron, m = 15.75 g
Quantity of heat, q = 1086.75 J
Initial temperature, T₁ = 25.0 °C
Final temperature, T₂ = 1750 °C
What to find:
The specific heat capacity, c of the iron.
Step-by-step solution:
The specific heat capacity of the iron can be calculated using the formula below:
[tex]q=mc(T_2-T_1)[/tex]Put the values of the given parameters into the formula:
[tex]\begin{gathered} 1086.75=15.75\times c\times(175.0-25.0) \\ \\ 1086.75=15.75\times c\times150 \\ \\ 1086.75=2362.5c \\ \\ Divide\text{ }both\text{ }sides\text{ }by\text{ }2362.5 \\ \\ \frac{1086.75}{1362.5}=\frac{2362.5c}{2362.5} \\ \\ c=0.46\text{ }J\text{/}g^0C \end{gathered}[/tex]The specific heat capacity, c of the iron = 0.46 J/g°C
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Discover the answers you need at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we hope to see you again for more solutions.