IDNLearn.com is your go-to resource for finding answers to any question you have. Join our community to receive timely and reliable responses to your questions from knowledgeable professionals.

Find the unit price. Round your answer to the nearest cent.It costs $98.39 to rent a standard-size car for 4 days. Find the price per day to rent this car.Answer: $ _______________ per day

Sagot :

To determine the unit price, that is, how much it costs to rent the car per day, you have to divide to total rental cost by the number of days the car was rented:

[tex]\frac{\text{total rental cost}}{n\text{umber of days}}=\frac{98.39}{4}=24.5975[/tex]

The rental price per day was $24.60