IDNLearn.com: Your trusted source for accurate and reliable answers. Ask your questions and receive comprehensive and trustworthy answers from our experienced community of professionals.
Sagot :
We know that Logan bought 8 t shirts and that each of them cost $6.50, this means the he spent:
[tex]8\cdot6.5=52[/tex]on t shirts.
Now, we know that he bought 4 pairs of shorts and that each of them cost d dollars, this means that he spent:
[tex]4d[/tex]on shorts.
Finally we know that the total was $84, so addind the first two expressions and equating to the total cost leads to:
[tex]4d+52=84[/tex]Solving for d we have:
[tex]\begin{gathered} 4d+52=84 \\ 4d=84-52 \\ 4d=32 \\ d=\frac{32}{4} \\ d=8 \end{gathered}[/tex]Therefore, one pair of shorts cost $8.00.
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and see you next time for more reliable information.