Connect with a knowledgeable community and get your questions answered on IDNLearn.com. Get prompt and accurate answers to your questions from our experts who are always ready to help.
We have that 3 pencils cost $0.35, and 2 dozen pencils are 24 pencils, then we divide by 3 to know how many 3-pencils combo we can get:
[tex]\begin{gathered} \frac{24}{3}=8 \\ \Rightarrow8\cdot(0.35)=2.8 \end{gathered}[/tex]therefore, 2 dozen pencils would cost $2.8