IDNLearn.com is designed to help you find accurate answers with ease. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and experienced experts.

At the supermarket, you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $ 5.40.A. how much does honey cost per ounce?B. how much honey can you buy per dollar?C. write two different equations that represent this situation. use h for ounces of honey and c for cost in dollars.

Sagot :

Answer:

• (a)$0.45 per ounce

,

• (b)2.22 oz per dollar

,

• (c)c=0.45h and h=2.22c

Explanation:

(a)Cost of 12 oz of honey = $5.40

[tex]\begin{gathered} \text{Cost per ounce=}\frac{5.40}{12} \\ =\$0.45\text{ per ounce} \end{gathered}[/tex]

(b)Number of ounces that can be bought with one dollar

[tex]\begin{gathered} =\frac{12}{5.40} \\ =2.22\text{ oz per dollar} \end{gathered}[/tex]

(c) If h=number of ounces of honey; and

c=cost in dollars

Then:

[tex]\begin{gathered} c=0.45h;\text{ and} \\ h=2.22c \end{gathered}[/tex]