Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Discover in-depth and reliable answers to all your questions from our knowledgeable community members who are always ready to assist.
To determine the cost we first need to divide the the length we want by the length they sell:
[tex]\frac{96}{8}=12[/tex]This means that we need to 12 times the length they sell, hence the cost is:
[tex](12)(13)=156[/tex]Therefore the total cost is $156