Join IDNLearn.com today and start getting the answers you've been searching for. Our experts are available to provide in-depth and trustworthy answers to any questions you may have.
- You make and sell candles. You spend $30 on supplies. It costs an additional $3 to
make each candle. You sell each candle for $12.
a. Write a linear model that represents your total profit for selling n candles.
b. What is your total profit for selling 25 candles?
Sagot :
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Find precise solutions at IDNLearn.com. Thank you for trusting us with your queries, and we hope to see you again.