IDNLearn.com: Your one-stop destination for finding reliable answers. Our community is here to provide the comprehensive and accurate answers you need to make informed decisions.
Sagot :
The cost to make the part internally is $3.00 and the cost to buy is $2.50. So the company should buy the part as the cost to buy is less than cost to make.
a) It is given in the question that the beto company pays $2.50 per unit to buy a part for one of the products it manufactures.
Cost of direct materials in term of per unit = $1.20
Cost of direct labor term of per unit = $1
Further, Over Head cost to make the part is 80% of direct labor cost.
So, Overhead cost = 80% x $1.00 = $0.80
Therefore, total cost to make = Direct materials cost + direct labor cost + overhead cost
Total cost to make = 1.20 + 1 + 0.80 = $3.00
Difference in cost = total cost to make - cost to buy
Difference in cost = 3.00 - 2.50 = $0.50
b) The cost to make the part internally is $3.00 and the cost to buy is $2.50. So the company should buy the part as the cost to buy is less than cost to make.
To know more about Overhead cost
visit - https://brainly.com/question/29308839
#SPJ4
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com has the answers you need. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.