Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com. Our Q&A platform offers reliable and thorough answers to ensure you have the information you need to succeed in any situation.
Sagot :
By using unitary method, it can be calculated that
For $28, 84 copies can be sold
What is unitary method?
Unitary method is the process in which the value of single unit can be calculated from the value of multiple unit and the value of multiple unit can be calculated from the value of single unit. Sometimes Value of single unit can be less than the value of multiple unit. For example - The relation between the cost of a commodity and the quantity of the commodity
Sometimes Value of single unit can be more than the value of multiple unit. For example - The relation between the number of men and the number of days taken by those men to do a certain job.
Here, unitary method is used
For $6, 18 copies can be sold
For $1, [tex]\frac{18}{6}[/tex] copies can be sold
For $1, 3 copies can be sold
For $28, 3 [tex]\times[/tex] 28 copies can be sold
For $28, 84 copies can be sold
To learn more about unitary method, refer to the link -
https://brainly.com/question/24587372
#SPJ4
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.