Get detailed and accurate answers to your questions on IDNLearn.com. Our experts provide prompt and accurate answers to help you make informed decisions on any topic.

Ruby and her children went into a movie theater and she bought $42 worth of bags of popcorn and drinks. Each bag of popcorn costs $6 and each drink costs $4. She bought a total of 8 bags of popcorn and drinks altogether. Determine the number of bags of popcorn and the number of drinks that Ruby bought.