IDNLearn.com is your go-to resource for finding answers to any question you have. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.
Sagot :
You have to divide total price by "18 times" for the first and by "12 times" for the second.
So,
The 18-issue subscription costs [tex] \frac{40,50}{18} =\$2.25[/tex] per issue.
The 12-issue subscription costs [tex] \frac{33,60}{12} =\$2.80[/tex] per issue.
Therefore the 12-issue subscription costs more per issue.
So,
The 18-issue subscription costs [tex] \frac{40,50}{18} =\$2.25[/tex] per issue.
The 12-issue subscription costs [tex] \frac{33,60}{12} =\$2.80[/tex] per issue.
Therefore the 12-issue subscription costs more per issue.
The 18-issue subscription costs 40.50/18. You divide 40.50/18. It is 2.25 per issue
The 12-issue subscription costs 33.60/12. You divide 33.60/12. It is 2.80 per issue
Therefore: The 12-issue subscription costs more than the 18-issue subscription.
The 12-issue subscription costs 33.60/12. You divide 33.60/12. It is 2.80 per issue
Therefore: The 12-issue subscription costs more than the 18-issue subscription.
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Your questions find clarity at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.