Find expert answers and community insights on IDNLearn.com. Discover detailed answers to your questions with our extensive database of expert knowledge.

Bananas cost $0.45 per pound. what equation is used to find c, the total cost of p pounds of bananas

A. c = 0.45p
B. c = p + 0.45
C. 0.45C = p
D. 0.45 + C =P


Sagot :

the answer is A, c=0.45p
The answer is c I think
Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.