Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Ask your questions and receive accurate, in-depth answers from our knowledgeable community members.

a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?

Sagot :

[tex]24\ ounces\ cost\ 4.59\$\\ 1\ ounce\ cost\ x\\\\ proportion:\\ 24-4.59\\ 1-x\\\\ cross\ multiplication\\\\ 24x=4.59\ \ \ | divide\ by\ 24\\\\ x=0,19125=191cents\\\\ It\ is\ 191\ cents.[/tex]
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com is committed to providing accurate answers. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.