IDNLearn.com: Your one-stop platform for getting reliable answers to any question. Our experts provide accurate and detailed responses to help you navigate any topic or issue with confidence.
Donna wants to make trail mix made up of almonds, walnuts, raisins. she wants to mix one part almonds, two part walnuts, and three parts raisins. almonds cost $12 per pound,walnuts cost $9 per pound, and raisins cost $5 per pound. Donna has $15 to spend on the trail mix. determine how many pounds of trail mix she can make.[ only an algebraic solution]
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.