IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Discover in-depth and reliable answers to all your questions from our knowledgeable community members who are always ready to assist.
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
It doesnt tell us how many apples there are to a pound, so presumably it is asking for a price for pound, which would be 17.50 divided by 8, or 2.1875 per pound. However, since we are talking money here, the correct answer would be $2.19
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Thanks for visiting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more helpful information.