Answered

Find expert answers and community support for all your questions on IDNLearn.com. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.

You have a 90 W electrical appliance that is on 24 hours per day. At $0.51 per kWh, how much are you paying daily for electricity to operate this appliance?
Show your calculations here:


Sagot :


90 watts = 0.09 KW

Energy = (power) x (time) =
                  (0.09) x (24) KWh

Cost = (energy) x (unit price) =
           (0.09 x 24) x ($0.51) = $1.10 per day (rounded)

(Those are very expensive kWh's.)