IDNLearn.com makes it easy to find the right answers to your questions. Our community is ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.
elli has some money
If she buys 2 comic books, she will have $7 left
If she buys 3 comic books, she will need $8 more.
How much does each book cost?
15$ I believe, as we can disregard the two original books (they have been payed for) leaving her to buy 1 book and having seven dollars, however if she needs $8 more you simply need to add 8+7.
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide accurate and reliable answers, so visit us again soon.