IDNLearn.com connects you with a global community of knowledgeable individuals. Ask your questions and get detailed, reliable answers from our community of knowledgeable experts.

Please help and show how to get the answer.

Alexa bought 32 apples for $4.16. At that rate what would 1 apple cost?


Sagot :

Well, Alexa bought 32 apples, and ALL of those apples together costed $4.16 . You need to find what 1 apple would cost. All you really need to do is divide and check. 7.69

4.16/ 32= 0.13

This is the answer. Each apple costs $0.13 . To check your work and make sure you did the division right, you just multiply 0.13 by 32.

0.13 x 32= 4.16

You know that this is the correct answer because $4.16 was how much the original cost was. 

Therefore, 1 apple is $0.13 .