Get the most out of your questions with the extensive resources available on IDNLearn.com. Our experts provide timely, comprehensive responses to ensure you have the information you need.

you can buy 3 apples at the quick market for $1.32.you can buy 5 of the same applws at the shop and save for $2.30.Which place is better buy?

Sagot :

The first place ( place where you can buy 3 apples for $1.32) is a better place to buy from - because their, 1 apple costs $0.44 and in the second place (where 5 apples cost $2.30), 1 apple costs $0.46..

How i solved was..

1.32 ÷ 3 = 0.44
2.3 ÷ 5 - 0.46

Answer:

The first place

Step-by-step explanation:

If you divide$ 1.32 by the number of apples (3) to get the price of one apple, you get $.44. When you divide $2.30 by the number of apples (5) to find the price of one apple, you get $.46 which is more money per apple than the first place.