Find expert answers and community insights on IDNLearn.com. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
the unit rate will $7.78 per square feet.
Step-by-step explanation:
We have to calculate the unit rate foe 140 for 18 ft.
We can find the rate by unitary method.
∵ 18 square feet cost is = $140
∴ 1 square feet will cost = [tex]\frac{140}{18}[/tex] = $7.78
Therefore, the unit rate will $7.78 per square feet.
The unit rate to the nearest hundredth should be $7.78.
Given that,
- There is the cost of $140 for 18 ft.
- We need to find out the unit rate.
Based on the above information, the calculation is as follows:
[tex]= \frac{\$140}{18}[/tex]
= $7.78
Therefore we can conclude that the unit rate to the nearest hundredth should be $7.78.
Learn more: brainly.com/question/16125784
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re here to provide accurate answers, so visit us again soon.