IDNLearn.com offers a user-friendly platform for finding and sharing answers. Ask any question and get a detailed, reliable answer from our community of experts.

Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?

Sagot :

Take $2.40 and divide by 3/4. That gives you $3.20 per pound.
First you would change 3/4 to a decimal number 0.75 Then divide 2.40 by 0.75 which gives you 3.2
Hope this will help you