Get personalized answers to your specific questions with IDNLearn.com. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.
PLEASE HELP:(
Find the cost per pound of a "house blend" of coffee that is made from 20 lb of Central American coffee that costs $7 per pound and 30 lb of South American coffee that costs $5.50 per pound.
If we have 20lb of coffee costing $7/pound, that costs: 20*7 = $140 The 30lb of coffee costing $5.50/pound will cost: 30*5.5 = $165 Adding these two together: 140+165 = $305 So the total cost would be $305, but since this is for 50lb, we have to divide by 50 to find the cost per pound. 305/50 = $6.10 per pound
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Discover the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and come back soon for more valuable insights.