Join the IDNLearn.com community and start finding the answers you need today. Our Q&A platform offers reliable and thorough answers to ensure you have the information you need to succeed in any situation.
Which strategy best explains how to solve this problem?
Emily bought a wreath and 2 boxes of outdoor lights every year. The wreath costs $14.99 and each box of lights costs $3.99.
What is the total amount of money Emily spent after 5 years?
A.
Guess and test.
Guess that Emily spent $30. Multiply $3.99 by 2. Then add that answer to $14.99. Divide this number by 5. If the answer is not 30, then revise your guess, and test your answer again.
B.
Work backward.
Start by multiplying $3.99 by 2 to find the cost of the lights. Add the cost of the wreath to the sum and then divide by 5.
C.
Draw a diagram.
Draw a large circle. Draw 2 squares inside the circle and a triangle. Write $3.99 in each square and write $14.99 inside the triangle. Add up all the amounts inside the circle ($22.97) to find the amount Emily spent in 1 year. Multiply the amount by 5 to find the amount spent in 5 years.
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.