IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding answers to your questions. Our community is here to provide the comprehensive and accurate answers you need to make informed decisions.
Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20. Which is the better buy? Explain your reasoning
20-ounce box for 3.60 is the better deal, divide each ounce by how much it costs and you can figure out which is cheaper, 28 divided by 4.20 = 4.6...7 20 divided by 3.60 = 5.5...6, so 20 ounces for 3.60 is the better deal, hope this helps
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.