IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding answers to your questions. Our community is here to provide the comprehensive and accurate answers you need to make informed decisions.

Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20. Which is the better buy? Explain your reasoning

Sagot :

20-ounce box for 3.60 is the better deal, divide each ounce by how much it costs and you can figure out which is cheaper, 28 divided by 4.20 = 4.6...7 20 divided by 3.60 = 5.5...6, so 20 ounces for 3.60 is the better deal, hope this helps