Get expert advice and community support on IDNLearn.com. Find the information you need quickly and easily with our comprehensive and accurate Q&A platform.
If 3 notebooks cost $3.51, how much would 7 notebooks cost?
divide the 3.51 by 3 to get the price of one notebook. Once you do this, you get a total of 1.17 for one notebook. Now, just multiply 1.17 by 7 to get your total amount of money. Once multiplied you get: 8.19
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and see you next time for more reliable information.