Get personalized and accurate responses to your questions with IDNLearn.com. Get the information you need from our community of experts who provide accurate and comprehensive answers to all your questions.
Sagot :
Part A
Recall that unit rates is the amount of change in the dependent variable (y) over 1 increment of the independent variable (x). This is usually a ratio or a fraction.
In this case, the cost and the number of ounces are the dependent and independent variables respectively.
So, the unit rates, starting from the leftmost side of the array, are,
[tex]\dfrac{4.32 \:dollars}{9 \: oz} =0.48 \frac{dollar}{oz}[/tex] [tex]\dfrac{3 \: dollars}{5 \: oz}=0.6\frac{dollar}{oz}[/tex]
[tex]\dfrac{8.25\: dollars}{15\: oz} =0.55\frac{dollars}{oz}[/tex] [tex]\dfrac{3.22\: dollars}{7\:oz}=0.46\frac{dollars}{oz}[/tex]
Part B
Notice the measurements in each unit rate: it's in dollars per ounces. This tells us how much each ounce of popcorn cost.
Part C
The best package is the one with the cheapest rate, which is seen in package D or the one selling 7 ounces of popcorn for $3.22 at a rate of 0.46 dollars per oz (46¢ per oz).
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Find clear and concise answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.