IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Get accurate and timely answers to your queries from our extensive network of experienced professionals.
Each nail polish costs [tex]$1.67.
Each nail polish costs $[/tex]1.67.
To find this, you divide the total cost of [tex]$10 by the number of nail polishes in the box, which is 6. So, $[/tex]10 ÷ 6 = $1.67 per nail polish.
https://brainly.com/question/42590311