Get clear, concise, and accurate answers to your questions on IDNLearn.com. Our platform provides detailed and accurate responses from experts, helping you navigate any topic with confidence.
Sagot :
Answer:
1.35mol
Explanation:
To determine the number of moles of oxygen in the original compound, we can follow these steps:
Calculate the moles of carbon and hydrogen in the compound.
Calculate the moles of oxygen that are part of the compound.
Step 1: Calculate the Moles of Carbon and Hydrogen
From CO₂:
Given:
Mass of CO₂ produced = 89.3 g
Molar mass of CO₂ (C: 12.01 g/mol, O₂: 2 * 16.00 g/mol = 32.00 g/mol) = 44.01 g/mol
Moles of CO₂=Mass of CO₂/Molar mass of CO₂= 89.3g/44.01 g/mol=2.029mol
Since each mole of CO₂ contains 1 mole of carbon, the moles of carbon in the original compound are:
Moles of C=2.029mol
From H₂O:
Given:
Mass of H₂O produced = 36.6 g
Molar mass of H₂O (H: 2 * 1.01 g/mol = 2.02 g/mol, O: 16.00 g/mol) = 18.02 g/mol
Moles of H₂O=Mass of H₂O/Molar mass of H₂O=36.6g/18.02g/mol=2.03
mol
Since each mole of H₂O contains 2 moles of hydrogen, the moles of hydrogen in the original compound are:
Moles of H =2×2.03mol=4.06mol
Step 2: Calculate the Mass of Carbon and Hydrogen in the Compound
Mass of Carbon:
Mass of C=Moles of C×Molar mass of C=2.029mol×12.01g/mol=24.36g
Mass of Hydrogen:
Mass of H=Moles of H×Molar mass of H=4.06mol×1.01g/mol=4.10g
Step 3: Calculate the Mass of Oxygen in the Compound
Given:
Total mass of the compound = 50.1 g
Mass of oxygen in the compound = 21.6 g (given)
Step 4: Calculate the Moles of Oxygen in the Compound
Moles of O=Mass of O/Molar mass of O=21.6g/16.00g/mol=1.35 mol
So, the number of moles of oxygen in the original compound is 1.35mol
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.