Discover new perspectives and gain insights with IDNLearn.com's diverse answers. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.
Sagot :
Let's tackle these two problems step by step.
### Problem 1: Finding the cost of [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex] of tomatoes
1. Understand the given values:
- The cost of [tex]\(8 \frac{1}{4} \; \text{kg}\)[/tex] of tomatoes is [tex]\(₹ 194 \frac{1}{4}\)[/tex].
2. Convert mixed numbers to improper fractions for easier calculations:
- [tex]\(8 \frac{1}{4} = 8 + \frac{1}{4} = \frac{32}{4} + \frac{1}{4} = \frac{33}{4} \, \text{kg}\)[/tex]
- [tex]\(194 \frac{1}{4} = 194 + \frac{1}{4} = \frac{776}{4} + \frac{1}{4} = \frac{777}{4} \, ₹\)[/tex]
3. Find the cost per kilogram:
- Cost per kg = Total cost / Total weight
- Cost per kg = [tex]\( \frac{\frac{777}{4}}{\frac{33}{4}} = \frac{777}{33} = 23.5454545454545 \, ₹/ \; \text{kg} \)[/tex]
4. Calculate the cost for [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex]:
- Convert [tex]\(3 \frac{3}{4}\)[/tex] to an improper fraction:
[tex]\(3 \frac{3}{4} = 3 + \frac{3}{4} = \frac{12}{4} + \frac{3}{4} = \frac{15}{4} \, \text{kg}\)[/tex]
- Total cost = Cost per kg [tex]\(*\)[/tex] weight in kg
- Total cost = [tex]\( 23.5454545454545 \times \frac{15}{4} = 88.2954545454545 \, ₹ \)[/tex]
### Problem 2: Finding how many jars each of capacity [tex]\(2 \frac{1}{4} \, \text{l}\)[/tex] can be filled from a tank of [tex]\(28 \frac{1}{8} \, \text{l}\)[/tex]
1. Understand the given values:
- Tank capacity: [tex]\(28 \frac{1}{8} \, \text{l}\)[/tex]
- Jar capacity: [tex]\(2 \frac{1}{4} \, \text{l}\)[/tex]
2. Convert mixed numbers to improper fractions for easier calculations:
- Tank capacity: [tex]\(28 \frac{1}{8} = 28 + \frac{1}{8} = \frac{224}{8} + \frac{1}{8} = \frac{225}{8} \, \text{l}\)[/tex]
- Jar capacity: [tex]\(2 \frac{1}{4} = 2 + \frac{1}{4} = \frac{8}{4} + \frac{1}{4} = \frac{9}{4} \, \text{l}\)[/tex]
3. Determine the number of jars that can be filled:
- Number of jars = Total tank capacity / Capacity of one jar
- Number of jars = [tex]\( \frac{\frac{225}{8}}{\frac{9}{4}} = \frac{225}{8} \times \frac{4}{9} = \frac{225 \times 4}{8 \times 9} = \frac{900}{72} = 12.5 \, \text{jars} \)[/tex]
Thus, the cost for [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex] of tomatoes is [tex]\(₹88.295 \approx ₹88.30 \)[/tex], and the number of jars that can be filled from the tank is [tex]\(12.5\)[/tex].
### Problem 1: Finding the cost of [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex] of tomatoes
1. Understand the given values:
- The cost of [tex]\(8 \frac{1}{4} \; \text{kg}\)[/tex] of tomatoes is [tex]\(₹ 194 \frac{1}{4}\)[/tex].
2. Convert mixed numbers to improper fractions for easier calculations:
- [tex]\(8 \frac{1}{4} = 8 + \frac{1}{4} = \frac{32}{4} + \frac{1}{4} = \frac{33}{4} \, \text{kg}\)[/tex]
- [tex]\(194 \frac{1}{4} = 194 + \frac{1}{4} = \frac{776}{4} + \frac{1}{4} = \frac{777}{4} \, ₹\)[/tex]
3. Find the cost per kilogram:
- Cost per kg = Total cost / Total weight
- Cost per kg = [tex]\( \frac{\frac{777}{4}}{\frac{33}{4}} = \frac{777}{33} = 23.5454545454545 \, ₹/ \; \text{kg} \)[/tex]
4. Calculate the cost for [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex]:
- Convert [tex]\(3 \frac{3}{4}\)[/tex] to an improper fraction:
[tex]\(3 \frac{3}{4} = 3 + \frac{3}{4} = \frac{12}{4} + \frac{3}{4} = \frac{15}{4} \, \text{kg}\)[/tex]
- Total cost = Cost per kg [tex]\(*\)[/tex] weight in kg
- Total cost = [tex]\( 23.5454545454545 \times \frac{15}{4} = 88.2954545454545 \, ₹ \)[/tex]
### Problem 2: Finding how many jars each of capacity [tex]\(2 \frac{1}{4} \, \text{l}\)[/tex] can be filled from a tank of [tex]\(28 \frac{1}{8} \, \text{l}\)[/tex]
1. Understand the given values:
- Tank capacity: [tex]\(28 \frac{1}{8} \, \text{l}\)[/tex]
- Jar capacity: [tex]\(2 \frac{1}{4} \, \text{l}\)[/tex]
2. Convert mixed numbers to improper fractions for easier calculations:
- Tank capacity: [tex]\(28 \frac{1}{8} = 28 + \frac{1}{8} = \frac{224}{8} + \frac{1}{8} = \frac{225}{8} \, \text{l}\)[/tex]
- Jar capacity: [tex]\(2 \frac{1}{4} = 2 + \frac{1}{4} = \frac{8}{4} + \frac{1}{4} = \frac{9}{4} \, \text{l}\)[/tex]
3. Determine the number of jars that can be filled:
- Number of jars = Total tank capacity / Capacity of one jar
- Number of jars = [tex]\( \frac{\frac{225}{8}}{\frac{9}{4}} = \frac{225}{8} \times \frac{4}{9} = \frac{225 \times 4}{8 \times 9} = \frac{900}{72} = 12.5 \, \text{jars} \)[/tex]
Thus, the cost for [tex]\(3 \frac{3}{4} \, \text{kg}\)[/tex] of tomatoes is [tex]\(₹88.295 \approx ₹88.30 \)[/tex], and the number of jars that can be filled from the tank is [tex]\(12.5\)[/tex].
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Your questions find answers at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and come back for more accurate and reliable solutions.