Discover how IDNLearn.com can help you find the answers you need quickly and easily. Our platform offers reliable and comprehensive answers to help you make informed decisions quickly and easily.

If 1 onion equals $1.50, how much will 5 onions cost?
a) $5.00
b) $6.50
c) $7.50
d) $9.00


Sagot :

Answer:

c) $7.50

Step-by-step explanation:

Cost of 5 onions = Cost of 1 onion · Quantity of onions

We take

1.50 · 5 = $7.50

So, the answer is c) $7.50.

Answer: c) $7.50

Step-by-step explanation:

     We will take the cost of one onion, and multiply it by 5 to find the total cost of 5 onions.

           $1.50 * 5 = $7.50

     The answer is c) $7.50.