IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.
Sagot :
Certainly! Let's tackle each part step-by-step using the given formulas and data.
### Given Data:
[tex]\[ \begin{array}{cc} x & y \\ \hline 6 & 260 \\ 1 & 400 \\ 6 & 255 \\ 2 & 350 \\ 6 & 265 \\ 2 & 360 \\ 4 & 310 \\ 5 & 295 \\ \end{array} \][/tex]
Additional provided sums:
[tex]\[ \sum x = 32, \sum y = 2495, \sum xy = 9215, \sum x^2 = 158, \sum y^2 = 798075 \][/tex]
The sample size [tex]\(n\)[/tex] is 8.
### Step-by-Step Solution
#### Part (a): Compute SST, SSR, and SSE
1. Calculate SST (Total Sum of Squares):
The formula for SST is:
[tex]\[ \text{SST} = \sum y_i^2 - \frac{(\sum y_i)^2}{n} \][/tex]
Plugging in the provided values:
[tex]\[ \text{SST} = 798075 - \frac{(2495)^2}{8} \][/tex]
First, compute the squared term:
[tex]\[ 2495^2 = 6225025 \][/tex]
Then divide by [tex]\(n\)[/tex]:
[tex]\[ \frac{6225025}{8} = 778128.125 \][/tex]
Finally, calculate SST:
[tex]\[ \text{SST} = 798075 - 778128.125 = 19946.88 \][/tex]
So, SST = 19946.88.
2. Calculate SSR (Regression Sum of Squares):
The formula for SSR is:
[tex]\[ \text{SSR} = \frac{\left( \sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n} \right)^2}{\sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n}} \][/tex]
First, compute [tex]\(\sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n}\)[/tex]:
[tex]\[ \sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n} = 9215 - \frac{32 \times 2495}{8} \][/tex]
Compute the product term:
[tex]\[ 32 \times 2495 = 79840 \][/tex]
Then divide:
[tex]\[ \frac{79840}{8} = 9980 \][/tex]
Then:
[tex]\[ 9215 - 9980 = -765 \][/tex]
Next, compute [tex]\(\sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n}\)[/tex]:
[tex]\[ \sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n} = 158 - \frac{32^2}{8} \][/tex]
Compute the squared term:
[tex]\[ 32^2 = 1024 \][/tex]
Then divide:
[tex]\[ \frac{1024}{8} = 128 \][/tex]
Then:
[tex]\[ 158 - 128 = 30 \][/tex]
Finally, calculate SSR:
[tex]\[ \text{SSR} = \frac{(-765)^2}{30} = \frac{585225}{30} = 19507.5 \][/tex]
So, SSR = 19507.5.
3. Calculate SSE (Error Sum of Squares):
The formula for SSE is:
[tex]\[ \text{SSE} = \text{SST} - \text{SSR} \][/tex]
Substituting the values:
[tex]\[ \text{SSE} = 19946.88 - 19507.5 = 439.38 \][/tex]
So, SSE = 439.38.
### Summary
[tex]\[ \begin{aligned} \text{SST} & = 19946.88 \\ \text{SSR} & = 19507.5 \\ \text{SSE} & = 439.38 \\ \end{aligned} \][/tex]
These values are rounded to two decimal places as requested.
### Given Data:
[tex]\[ \begin{array}{cc} x & y \\ \hline 6 & 260 \\ 1 & 400 \\ 6 & 255 \\ 2 & 350 \\ 6 & 265 \\ 2 & 360 \\ 4 & 310 \\ 5 & 295 \\ \end{array} \][/tex]
Additional provided sums:
[tex]\[ \sum x = 32, \sum y = 2495, \sum xy = 9215, \sum x^2 = 158, \sum y^2 = 798075 \][/tex]
The sample size [tex]\(n\)[/tex] is 8.
### Step-by-Step Solution
#### Part (a): Compute SST, SSR, and SSE
1. Calculate SST (Total Sum of Squares):
The formula for SST is:
[tex]\[ \text{SST} = \sum y_i^2 - \frac{(\sum y_i)^2}{n} \][/tex]
Plugging in the provided values:
[tex]\[ \text{SST} = 798075 - \frac{(2495)^2}{8} \][/tex]
First, compute the squared term:
[tex]\[ 2495^2 = 6225025 \][/tex]
Then divide by [tex]\(n\)[/tex]:
[tex]\[ \frac{6225025}{8} = 778128.125 \][/tex]
Finally, calculate SST:
[tex]\[ \text{SST} = 798075 - 778128.125 = 19946.88 \][/tex]
So, SST = 19946.88.
2. Calculate SSR (Regression Sum of Squares):
The formula for SSR is:
[tex]\[ \text{SSR} = \frac{\left( \sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n} \right)^2}{\sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n}} \][/tex]
First, compute [tex]\(\sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n}\)[/tex]:
[tex]\[ \sum xy - \frac{(\sum x)(\sum y)}{n} = 9215 - \frac{32 \times 2495}{8} \][/tex]
Compute the product term:
[tex]\[ 32 \times 2495 = 79840 \][/tex]
Then divide:
[tex]\[ \frac{79840}{8} = 9980 \][/tex]
Then:
[tex]\[ 9215 - 9980 = -765 \][/tex]
Next, compute [tex]\(\sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n}\)[/tex]:
[tex]\[ \sum x^2 - \frac{(\sum x)^2}{n} = 158 - \frac{32^2}{8} \][/tex]
Compute the squared term:
[tex]\[ 32^2 = 1024 \][/tex]
Then divide:
[tex]\[ \frac{1024}{8} = 128 \][/tex]
Then:
[tex]\[ 158 - 128 = 30 \][/tex]
Finally, calculate SSR:
[tex]\[ \text{SSR} = \frac{(-765)^2}{30} = \frac{585225}{30} = 19507.5 \][/tex]
So, SSR = 19507.5.
3. Calculate SSE (Error Sum of Squares):
The formula for SSE is:
[tex]\[ \text{SSE} = \text{SST} - \text{SSR} \][/tex]
Substituting the values:
[tex]\[ \text{SSE} = 19946.88 - 19507.5 = 439.38 \][/tex]
So, SSE = 439.38.
### Summary
[tex]\[ \begin{aligned} \text{SST} & = 19946.88 \\ \text{SSR} & = 19507.5 \\ \text{SSE} & = 439.38 \\ \end{aligned} \][/tex]
These values are rounded to two decimal places as requested.
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. IDNLearn.com has the solutions you’re looking for. Thanks for visiting, and see you next time for more reliable information.