IDNLearn.com: Your trusted source for finding accurate answers. Get the information you need from our community of experts who provide accurate and thorough answers to all your questions.
Lisa is setting up a factory to manufacture pens. If she buys a machine that costs $41000, then she can manufacture a pen for $3.5. On the other hand, if she buys a machine that costs $33000, she can manufacture a pen for $5.1. The number of pens she should manufacture, so that the total cost remains the same no matter which machine she buys, is ………
Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re here to provide accurate answers, so visit us again soon.