Get the information you need with the help of IDNLearn.com's extensive Q&A platform. Ask your questions and receive comprehensive, trustworthy responses from our dedicated team of experts.
Sagot :
Let's break down the problem. We need to find out the total earnings of an employee from [tex]$81,500 in sales, given that:
- The employee earns $[/tex]3.5 \%[tex]$ (or 0.035 as a decimal) interest on the first $[/tex]50,000 in sales.
- The employee earns [tex]$6.5 \%$[/tex] (or 0.065 as a decimal) interest on all sales over [tex]$50,000. Now, let's evaluate the provided options step by step: 1. First $[/tex]50,000 of sales:
[tex]\[ \text{Earnings} = 0.035 \times 50,000 = 1,750 \][/tex]
2. Sales above [tex]$50,000: Total sales are $[/tex]81,500, so the amount above $50,000 is:
[tex]\[ 81,500 - 50,000 = 31,500 \][/tex]
For this amount, the earnings will be:
[tex]\[ \text{Earnings} = 0.065 \times 31,500 = 2,047.5 \][/tex]
3. Total earnings:
Combining both the parts,
[tex]\[ \text{Total Earnings} = 1,750 + 2,047.5 = 3,797.5 \][/tex]
Now, let's evaluate each of the expressions:
- Option a. [tex]\((0.035)(50,000)+(0.065)(81,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.035)(50,000) + (0.065)(81,500) = 1,750 + 5,297.5 = 7,047.5 \][/tex]
- Option b. [tex]\((0.035)(50,000)+(0.065)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.035)(50,000) + (0.065)(31,500) = 1,750 + 2,047.5 = 3,797.5 \][/tex]
- Option c. [tex]\((0.35)(50,000)+(0.65)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.35)(50,000) + (0.65)(31,500) = 17,500 + 20,475 = 37,975 \][/tex]
- Option d. [tex]\((3.5)(50,000)+(6.5)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (3.5)(50,000) + (6.5)(31,500) = 175,000 + 204,750 = 379,750 \][/tex]
Comparing all the calculated values with the accurate step-by-step breakdown, the correct answer is:
[tex]\[ \text{Option B}: (0.035)(50,000)+(0.065)(31,500) \][/tex]
So, the best answer is:
B
- The employee earns [tex]$6.5 \%$[/tex] (or 0.065 as a decimal) interest on all sales over [tex]$50,000. Now, let's evaluate the provided options step by step: 1. First $[/tex]50,000 of sales:
[tex]\[ \text{Earnings} = 0.035 \times 50,000 = 1,750 \][/tex]
2. Sales above [tex]$50,000: Total sales are $[/tex]81,500, so the amount above $50,000 is:
[tex]\[ 81,500 - 50,000 = 31,500 \][/tex]
For this amount, the earnings will be:
[tex]\[ \text{Earnings} = 0.065 \times 31,500 = 2,047.5 \][/tex]
3. Total earnings:
Combining both the parts,
[tex]\[ \text{Total Earnings} = 1,750 + 2,047.5 = 3,797.5 \][/tex]
Now, let's evaluate each of the expressions:
- Option a. [tex]\((0.035)(50,000)+(0.065)(81,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.035)(50,000) + (0.065)(81,500) = 1,750 + 5,297.5 = 7,047.5 \][/tex]
- Option b. [tex]\((0.035)(50,000)+(0.065)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.035)(50,000) + (0.065)(31,500) = 1,750 + 2,047.5 = 3,797.5 \][/tex]
- Option c. [tex]\((0.35)(50,000)+(0.65)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (0.35)(50,000) + (0.65)(31,500) = 17,500 + 20,475 = 37,975 \][/tex]
- Option d. [tex]\((3.5)(50,000)+(6.5)(31,500)\)[/tex]:
[tex]\[ (3.5)(50,000) + (6.5)(31,500) = 175,000 + 204,750 = 379,750 \][/tex]
Comparing all the calculated values with the accurate step-by-step breakdown, the correct answer is:
[tex]\[ \text{Option B}: (0.035)(50,000)+(0.065)(31,500) \][/tex]
So, the best answer is:
B
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.