Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.
Sagot :
Certainly! Let's analyze the series provided: [tex]\( 1 + \frac{2}{2} + \frac{3}{2^2} + \frac{4}{2^3} + \cdots \)[/tex].
We are asked to sum the first few terms of this series. Let's denote each term of the series as [tex]\( a_n \)[/tex], where [tex]\( n \)[/tex] represents the position of the term in the series. In general, the [tex]\( n \)[/tex]-th term [tex]\( a_n \)[/tex] of this series is given by:
[tex]\[ a_n = \frac{n}{2^{n-1}} \][/tex]
Now, we will identify the number of terms to sum. We will sum the first 10 terms of the series. Here are the first 10 terms calculated individually:
1. For [tex]\( n = 1 \)[/tex]:
[tex]\[ a_1 = \frac{1}{2^{1-1}} = \frac{1}{1} = 1 \][/tex]
2. For [tex]\( n = 2 \)[/tex]:
[tex]\[ a_2 = \frac{2}{2^{2-1}} = \frac{2}{2} = 1 \][/tex]
3. For [tex]\( n = 3 \)[/tex]:
[tex]\[ a_3 = \frac{3}{2^{3-1}} = \frac{3}{4} = 0.75 \][/tex]
4. For [tex]\( n = 4 \)[/tex]:
[tex]\[ a_4 = \frac{4}{2^{4-1}} = \frac{4}{8} = 0.5 \][/tex]
5. For [tex]\( n = 5 \)[/tex]:
[tex]\[ a_5 = \frac{5}{2^{5-1}} = \frac{5}{16} = 0.3125 \][/tex]
6. For [tex]\( n = 6 \)[/tex]:
[tex]\[ a_6 = \frac{6}{2^{6-1}} = \frac{6}{32} = 0.1875 \][/tex]
7. For [tex]\( n = 7 \)[/tex]:
[tex]\[ a_7 = \frac{7}{2^{7-1}} = \frac{7}{64} = 0.109375 \][/tex]
8. For [tex]\( n = 8 \)[/tex]:
[tex]\[ a_8 = \frac{8}{2^{8-1}} = \frac{8}{128} = 0.0625 \][/tex]
9. For [tex]\( n = 9 \)[/tex]:
[tex]\[ a_9 = \frac{9}{2^{9-1}} = \frac{9}{256} = 0.03515625 \][/tex]
10. For [tex]\( n = 10 \)[/tex]:
[tex]\[ a_{10} = \frac{10}{2^{10-1}} = \frac{10}{512} = 0.01953125 \][/tex]
To obtain the sum of these terms, we add them together:
[tex]\[ 1 + 1 + 0.75 + 0.5 + 0.3125 + 0.1875 + 0.109375 + 0.0625 + 0.03515625 + 0.01953125 \][/tex]
Adding these values, we get:
[tex]\[ 1 + 1 = 2 \\ 2 + 0.75 = 2.75 \\ 2.75 + 0.5 = 3.25 \\ 3.25 + 0.3125 = 3.5625 \\ 3.5625 + 0.1875 = 3.75 \\ 3.75 + 0.109375 = 3.859375 \\ 3.859375 + 0.0625 = 3.921875 \\ 3.921875 + 0.03515625 = 3.95703125 \\ 3.95703125 + 0.01953125 = 3.9765625 \][/tex]
Therefore, the sum of the first 10 terms of the series [tex]\( 1 + \frac{2}{2} + \frac{3}{2^2} + \frac{4}{2^3} + \cdots \)[/tex] is:
[tex]\[ \boxed{3.9765625} \][/tex]
We are asked to sum the first few terms of this series. Let's denote each term of the series as [tex]\( a_n \)[/tex], where [tex]\( n \)[/tex] represents the position of the term in the series. In general, the [tex]\( n \)[/tex]-th term [tex]\( a_n \)[/tex] of this series is given by:
[tex]\[ a_n = \frac{n}{2^{n-1}} \][/tex]
Now, we will identify the number of terms to sum. We will sum the first 10 terms of the series. Here are the first 10 terms calculated individually:
1. For [tex]\( n = 1 \)[/tex]:
[tex]\[ a_1 = \frac{1}{2^{1-1}} = \frac{1}{1} = 1 \][/tex]
2. For [tex]\( n = 2 \)[/tex]:
[tex]\[ a_2 = \frac{2}{2^{2-1}} = \frac{2}{2} = 1 \][/tex]
3. For [tex]\( n = 3 \)[/tex]:
[tex]\[ a_3 = \frac{3}{2^{3-1}} = \frac{3}{4} = 0.75 \][/tex]
4. For [tex]\( n = 4 \)[/tex]:
[tex]\[ a_4 = \frac{4}{2^{4-1}} = \frac{4}{8} = 0.5 \][/tex]
5. For [tex]\( n = 5 \)[/tex]:
[tex]\[ a_5 = \frac{5}{2^{5-1}} = \frac{5}{16} = 0.3125 \][/tex]
6. For [tex]\( n = 6 \)[/tex]:
[tex]\[ a_6 = \frac{6}{2^{6-1}} = \frac{6}{32} = 0.1875 \][/tex]
7. For [tex]\( n = 7 \)[/tex]:
[tex]\[ a_7 = \frac{7}{2^{7-1}} = \frac{7}{64} = 0.109375 \][/tex]
8. For [tex]\( n = 8 \)[/tex]:
[tex]\[ a_8 = \frac{8}{2^{8-1}} = \frac{8}{128} = 0.0625 \][/tex]
9. For [tex]\( n = 9 \)[/tex]:
[tex]\[ a_9 = \frac{9}{2^{9-1}} = \frac{9}{256} = 0.03515625 \][/tex]
10. For [tex]\( n = 10 \)[/tex]:
[tex]\[ a_{10} = \frac{10}{2^{10-1}} = \frac{10}{512} = 0.01953125 \][/tex]
To obtain the sum of these terms, we add them together:
[tex]\[ 1 + 1 + 0.75 + 0.5 + 0.3125 + 0.1875 + 0.109375 + 0.0625 + 0.03515625 + 0.01953125 \][/tex]
Adding these values, we get:
[tex]\[ 1 + 1 = 2 \\ 2 + 0.75 = 2.75 \\ 2.75 + 0.5 = 3.25 \\ 3.25 + 0.3125 = 3.5625 \\ 3.5625 + 0.1875 = 3.75 \\ 3.75 + 0.109375 = 3.859375 \\ 3.859375 + 0.0625 = 3.921875 \\ 3.921875 + 0.03515625 = 3.95703125 \\ 3.95703125 + 0.01953125 = 3.9765625 \][/tex]
Therefore, the sum of the first 10 terms of the series [tex]\( 1 + \frac{2}{2} + \frac{3}{2^2} + \frac{4}{2^3} + \cdots \)[/tex] is:
[tex]\[ \boxed{3.9765625} \][/tex]
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Thank you for trusting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing accurate answers, so visit us again for more solutions.