Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Get prompt and accurate answers to your questions from our community of knowledgeable experts.

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?

Sagot :

to the nearest cent, beef costs ≈ 0.09 cents

16 oz in 1 pound. we'relooking for 3.4 pounds, so that will in oz be 3.4 × 16 = 54.4

if for 3.4 lbs beef costs 4.95, we'll need to divide that into the oz, so 4.95 ÷ 54.4 ≈ 0.09