Find solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's expert community. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and experienced experts.
Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each.the total cost was $20.99.write and solve the equation to find how many roses Kristine bought.
20.99=5.99+1.25r (r =roses) -5.99 -5.99 15=1.25r divide by 1.25 since they multiply to get the r alone 1.25 1.25 12=r so she bought 12 roses (to check if its right just plug in your answer 12 where your r is and you should get 15 ;)
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.