Explore a diverse range of topics and get answers from knowledgeable individuals on IDNLearn.com. Discover comprehensive answers from knowledgeable members of our community, covering a wide range of topics to meet all your informational needs.

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?