IDNLearn.com: Your reliable source for finding precise answers. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.

How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?

Sagot :

[tex] \frac{5}{7.96} = \frac{1}{x} \\ \\ 5*x=7.96*1 \\ \\ 5x=7.96 \\ \\ x= \frac{7.96}{5} \\ \\ x=1.592 \\ \\ x=1.59[/tex]

Unit Rate: $1.59 per pound