IDNLearn.com: Your trusted source for accurate and reliable answers. Our platform provides accurate, detailed responses to help you navigate any topic with ease.

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Sagot :

5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. IDNLearn.com has the solutions you’re looking for. Thanks for visiting, and see you next time for more reliable information.